A Lovak ősidők óta az emberek mellett vannak. Már nagyon-nagyon régóta. már az első musztángokra is felfigyeltek az emberek, mikor elkezdték befogni őket. még nem ismerték az emberek a lovakat, akkor még az erőszakos betöréseket alkalmazták, lábakat hátrafeszitették, fejüket erősen lekötözték. De ahogy változott a világ, ugy változott vele a természet is, a hozzá állás! Most már a világ egyre inkább az erőszak mentes idomitásra épül. arra h eltalálják az állattal az öszhangot, a bizalmat, a megértést. 

KÖVESD TE IS EZT A PÉLDÁT!

 

Lovaddal akkor találod meg az öszhangot ha figyelmesen rá koncetrálsz, és türelmes vagy, ki kell ismerned minden mozzanatát, minden lépését, mert csak akk lesz meg a megfelelő öszhang, nem pedig akk ha kapkodsz h minnél hamarabb hasithasd vele a réteken mezőkön a földet! Csak akk ha elég türelmes vagy! ez a lovadnak is egy uj dolog. És neked is, és ha kapkodsz akár végzetes is lehet...
Mindig csak türelem! "Nem akkor vagy az igazi lovas ha ráveszed a lovad h megcsinálja! hanem akk ha azt éred el nála h ő akarja megcsinálni neked!"

szabadidomitás: 

Engem régóta érdekel a szabadidomitás, és tényleg erőszak mentes a lavak számára is. Ha téges is érdekel javaslom, ketdd el a lovaddal! Én azt javaslom, első lépésként kezd a Parelli 7 játékokkal/parelli 7 games/.

 
 
1. barátkozós játék: 
itt megmutatjuk lovunknak, h nem akarjuk bántani, nem akarunk fájdalmat okokni, azaz az egész testét körbe simogatjuk először kezünkkel, majd a kötéllel, végül bottal.
Ennél a játéknál használhatunk kellékeket, mint például egy nagy szemetes zacskót, fóliát amit ráteritünk, és átsétáltatjuk, üres műanyag flakon, és hasonló zörgő tárgyak, használhatunk labdát is.
Itt az a lényeg h bizalmi kapcsolatot hozzunk össze a lo-és lovas közt. Teljes elszántsággal, határozottsággal kell közeledni a lovunkhoz, de egyuttal nem szabad kapkodnunk, hirtelen mozdulnunk, hadonásznunk sem, mert akk az ellenkezőjét érjük el!
Fontos h minden percben tudjuk h mi vezetjük őt és nme forditva!
 
2.Sündisznós játék: 
Meg kell értetnünk a lóval, h megbizhat bennünk, ezért az ellenszegülést(oppozíciós refles) leépitsük ami amúgy, a normális viselkedésük(egy menekülő állat reakciója) a lovak veleszületett tulajdonsága, hogyha megfogják őket, ellenszegülnek a nyomásnak(PL:kötőféknek, combnak,zablának) E játék során tanul meg a ló a nyomás elől kitérni.
Azonban fontos tudni, h a lovak mindig megérzik, ha az ember tér ki először, ez pedig azt eredményezi, h a ló nyer az emberrel szemben, és azonnal elveszíti a bizalmát az ember iránt, aki igy már nem lehet 'főnök' az ő számára.
Ennek a játéknak a menete: A nyomás pontok: az álkapocs -csont mögött és a nyak találkozásánál,-a horpasznál és a szügy fölött.
Ezekre a részekre, pontokra kell hatni, nyomással(nem folyamatosan, hanem nyom-enged..) ezt is az ujjunkkal, majd a bot gumis végével is megismételjük! A nyomás hatására neki ellenkező irányba kell fordulnia, lépnie. 
 
3.Terelős játék: 
A lovak egymás közt is finom jelzésekkel komunikálnak.(PL: a fülek, a farok mozgatásával,stb terelgetik egymás, játszanak) 
Ez a játék, mindig a 2. számú után következik, mivel a lónak először testileg kell megtanulnia engedni,csak azután jöhet a mentális nyelv megértése.
Ugyan azoknál a pontoknál tereljük lovunkat, mint a sündisznósnál is megtanultuk. Kezünkkel csak újjal mutatunk arra a pontra, és a ló már ismeri, hogy mit kell ilyenkor tennie, ezért kifog térni. Ezt utána a bottal is megkell csinálni, csak itt a ló testével áramvonalasan 15-20 cm-re tartani és függőlegesen, le-föl mozgatni. Eljátszuk vele a jobb és a bal oldalára is.
 
4. Jo-Jo játék: 
A lónak ez a játék tanitja meg h hátraléptetés után(ami a kötél finom hivogató, huzása) parancsra előre lépjen. A lényege.? a jönni? és menni? egyensúlyán alapul. mind2 a bizalmat feltételezi. Hogy a ló hátra lépjen elé kell állnunk hosszabb szárat engedve neki, h hátra tugyon lépni, ezután ujjal mutatunk neki, mintha azt mutatnánk? menj el.?! Úgy mintha kezünkkel elhesegetnénk. Ha a mutogatásra nme reagál enyhén rázogassuk a kötelet, (jobbra és balra) de ujjunk még mindig mutat! Ha még erre sem lép hátra fokozzuk akötél rázásának erejét. Ha a ló már elég messze van kicsit hajoljunk be és hivogassuk magunk felé. Ezután is dicsérjük meg a lovat ha jól teljesitett! (Figyelem! a dicséret nagyon fontos!!) 
 
5.Kör Játék: 
Ez a játék a futószárazáshoz hasonlit leginkább, de kikötő és egyéb segédeszközök nélkül. ez lovasnak és lónak is, testet, lelket próbára tévő gyakorlat. Itt a lényeg a figyelemben és a váltásokban van. A futószárazás csak a végtelen köröket jelenti, míg itt a lényeg az h a lovat nyugton hagyuk,amíg azt tezsik amit kérünk tőle. Megtanitjuk neki h elengedetten viselkedjen, mozogjon. Nem szabad hagynunk h a ló megnnya a folyamatos, együtemű köröket, hanem kell lennie ütemváltásnak és lazitásként lépésnek ill. be kell hivni magunkhoz, megsimogatni és kiküldeni megint a körre.
Menet közbe ő jeleket ad nekünk, mint az h a fejét lehajtja, mintha a földet szagolná. ezzel azt akarja mondani h oda szeretnék menni hozzád! Nem mindig, de néhány ilyen alkalommal be lehet hivni magunkhoz!! 
 
6. Oldalazó játék: 
Ha egy ló hajlékony oldal irányba is mehet, akk számára minden dolog(mint a lovas alatti munka is) sokkal könnyebben fog menni. Az oldalazó játék gyakorlatai közben, az ember megtanulja h a lónak is van? jobb?? és rosszabb? oldala, és ezért sok türeelem és gyakorlás kell ahhoz, hogy mind a 2 oldalra egyformán hajlithatható legyen a ló. Ezt a gyakorlatot úgy végezzük, hogy a lovat a karám elé állitjuk hogy előre fele ne tugyon lépni,csak oldalra. A szárat az egyik kezünkben tartjuk, a botot a másikban, és mozgatjuk a fej felé és a far felé, a ló és az ember felé áramvonalasan, vagyis a nem bot végével, hanem oldalával a ló felé tartva.
 
 
7. Rés játék: 
Ezzel a játékkal azt érhetjük el,hogy a ló ugy sétál majd fel a ló szállitóba, h mi nme bevezetjük, hanem csak megállunk a kocsi mellett és a ló magától,a legnagyobb lelki nyugalommal sétál majd be az utámfutóra, ezt úgy érhetjük el h, addig gyakoroljuk a lóval egy képzeletbeli szoroson való átkelést mig az lenem szűkül kb 90-cm-esre. a lónak itt a karám széle és közted kell h átmenjek. 
Ha a ló hozzászokik h szűk helyeken menjen kersztül, Pl: két hordó közöttt vagy hordó és karámfa között, akkor nme jelent majd gondot a lószállitóba való felmenetel. :) 
 
sok sikert a képzéshez!! :)  És figyelem! csak semmi erőszak! 
 

Szabadidomitás

nyereg

leier rebeka éva 2016.10.07
én szeretek lovagolni

sziasztok!

~Fő 2014.06.16
sziasztok! :)
elsőnek is nagyon örülök h olvassátok az oldalam, igen lesz folytatása. mivel mostmár itt a vakáció, van időm rá h folytassam! :)

Re:sziasztok!

horseforever 2014.06.16
Ezzaaaz<3

Re:sziasztok!

*** 2015.10.17
Nagyon szar ez a blog, te meg egy idióta állatkínzó vagy!

semi

horseforever 2014.06.16
szia, lesz még folytatása a lovas kalauznak?

szia

Hobbit3 2014.06.09
szia, ilyen lovaskalauznak lesz folytatása?? mert akk lenne ötletem mivel. :)

én is!

katicaka01 2014.06.01
szia Diaa én már 5 éves szabadidomitok, és nagyon jol megy. h ezt kiraktad megnéztem a videot is. és nagyon sokat segitett köszönöm :)

Új hozzászólás hozzáadása